Betlejemskie Światło ,,W Tobie jest Światło’’

Betlejemskie Światło pokoju symbolizuje pokój, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami. Mimo, że odpala się je w miejscu, w którym już od lat trwa konflikt, nie zdarzyło się jeszcze, aby Światło nie dotarło do Europy. Podkreśla to jego niezwykły, ponadpodziałowy charakter oraz niesione przez nie braterstwo i pokój.

Na pomysł zorganizowania Betlejemskiego Światła Pokoju pierwszy raz wpadli austriaccy skauci z Linz w 1986 roku. Akcja nosiła nazwę ,,Światło w Ciemności”. Od tego czasu odbywa się ona corocznie. Do Polski BŚP dotarło w 1991 r. Harcerze otrzymują je od skautów słowackich. Przekazanie odbywa się na Łysej Polanie koło Zakopanego, raz na terenie Polski, raz – Słowacji. Polscy harcerze przekazują je dalej: do Rosji, Niemiec, Danii, na Litwę, Białoruś i Ukrainę.

Światełko odpala się od świec w Grocie Narodzenia w Betlejem. Austriaccy skauci przewożą je samolotem do Wiednia, gdzie odbywa się uroczystość przekazania BŚP skautom z niektórych krajów Europy.

Hasło tegorocznej akcji jest ,,W Tobie jest Światło’’