Jak spakować plecak

Gdy zbliża się wyjazd biwak, obóz, czy inna wędrówka pojawia się pytanie…

Jak poprawnie spakować plecak…

Najważniejszą kwestią pakowania plecaka, jest zrobienie tego na spokojnie najlepiej dzień, czy dwa przed wyjazdem. Dzięki temu unikniemy stresu i zawsze możemy dopakować dodatkowe rzeczy.

Kolejną ważną rzeczą bez której nie możemy się obejść przy pakowaniu jest odpowiednio wcześniej przygotowana lista rzeczy, które chcemy zabrać. Taka lista powinna zostać spisana jeszcze przed rozpoczęciem pakowania. Rzeczy które spisujemy powinniśmy umieścić w kilku grupach dzięki czemu unikniemy chaotycznego spisywania i powtarzania tej samej rzeczy w kilku miejscach.

Możemy wyróżnić następujące grupy:

  • Ubranie (wszystkie rzeczy w których mamy zamiar chodzić, rzeczy powinny zostać dobrane w zależności od długości pobytu, przewidywanej pogody i czynności które możemy wykonywać tj. ubranie do chodzenia po lesie, górach czy strój kąpielowy)
  • Spanie (rzeczy do spania tj. pidżama, śpiwór, karimata)
  • Kosmetyki (przybory do mycia, ręcznik, kremy itd)
  • Obozowe (przybory, które mogą się przydać w życiu obozowym tj. menażka, niezbędnik, latarka, kompas, finka)
  • Inne (leki, igła i nici, klapki, notes, dokumenty, pieniądze, śpiewnik itp)

Gdy mamy już przygotowaną listę warto rozłożyć wszystkie rzeczy na podłodze/łóżku i kilka razy przemyśleć co może się jeszcze przydać, a co może okazać się zbędne.

Rozpoczynając pakowanie warto przygotować dużą ilość siatek foliowych (np ze sklepu). Dzięki włożeniu rzeczy do siatek unikniemy przemoknięcia w razie deszczu i luźnego walania się ubrań po całym plecaku.

Rzeczy w plecaku powinny zostać ułożone wagowo tj. najcięższe rzeczy powinny znajdować się blisko środka ciężkości czyli na dole plecaka lub blisko pleców. Dzięki temu unikniemy przeważenia i łatwiej będzie można nosić  plecak. Unikajcie też wkładania twardych rzeczy blisko pleców.

Dokumenty, małe przedmioty i prowiant można umieścić w łatwo dostępnych miejscach, aby mieć szybki dostęp do nich. Wykorzystać w tym celu można boczne kieszenie. Na górze plecaka warto też mieć kurtkę w razie niespodziewanego deszczu.

Karimatę lub śpiwór przymocować można bocznymi paskami do plecaka. Warto zwrócić w tym wypadku uwagę na to by były przymocowane na stałe i nie obijały się o plecak/nogi/głowę lub nie wyślizgiwały się w wypadku zbyt luźnego przymocowania.

Ważne żeby w plecaku nie było zbyt dużo wolnej przestrzeni i tak możemy włożyć jakieś małe lub miękkie rzeczy do menażki lub kubka. Dzięki temu często można dołożyć dodatkową parę skarpetek.

Warto też spakować plecak w taki sposób, aby w środku nic się nie obijało. Dźwięki dobiegające ze środka często denerwują i przeszkadzają w trakcie marszu.

Pamiętajcie aby NIGDY  nie dawać pakować plecaka komuś innemu. Zawsze pakujcie plecak sami. Dzięki temu będziecie wiedzieć gdzie, co jest.