Leśne Plemiona

Leśne Plemiona

Co to jest?

„Leśne Plemiona” skierowane są do harcerzy, harcerzy starszych i wędrowników. Zachęcamy ich do stania się Przyjaciółmi Puszczy i wstąpienia do jednego z klanów dzikiej przyrody. Aby to osiągnąć harcerz będzie musiał po pierwsze stać się godnym mieszkańcem puszczy, czyli żyć zgodnie z jej prawami (zbiór praw w formie kodeksu dotyczących szacunku do przyrody, ekologicznego zachowania na co dzień, itp.), poznać podstawowe informacje na temat swojego zwierzęcia oraz zdobyć pewien zestaw sprawności..

Jak się za to zabrać?

 1. Każdy zastępowy wraz z zastępem wybiera jedno leśne plemię – a więc jedno zwierzę. Plemion do wyboru jest 10 (kliknij, aby przeczytać opis): Ryś, Wilk, Bóbr, Łoś, Puszczyk, Kruk, Żuraw, Niedźwiedź, Wydra, Orlik
 2. Po wybraniu drukujemy karty próby plemienia (dla każdego członka zastępu). Karty prób znajdziecie pod opisem każdego plemienia.
 3. Każdy (indywidualnie lub w zastępie) wybiera z podanego zestawu odpowiednią ilość sprawności (odpowiadających swojej kategorii wiekowej!). Zestawy sprawności również znajdziecie pod opisem każdego plemienia.
 4. Uzupełniamy kartę próby
 5. ZDOBYWAMY SPRAWNOŚCI! Sprawności zdobywa się w normalnym trybie, czyli tak jak zawsze (czyli jak? czytaj TUTAJ).
  Wymagania do wszystkich sprawności podstawowych oraz specjalnych sprawności leśnych znajdziesz w  HARCOPEDII na pasku na górze strony.
 6. Po zdobyciu wybranych sprawności podpisaną kartę próby leśnego plemienia oddajemy drużynowemu.
  Wypełniona karta próby plemienia powinna wyglądać tak: Wzór wypełnionej karty

I co dalej?

Po oddaniu zamkniętej próby leśnego plemienia i przyznaniu rozkazem możemy naszyć odznakę plemienia na mundur i nosić go z dumą.

Ale czy to koniec?! NIE! Po zdobyciu odznaki można przystąpić do zdobywania kolejnej! Niestety na mundurze można nosić tylko jedną odznakę.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze plemienia?

 • sprawności, które wybieracie mogą się powtarzać w różnych plemionach
 • sprawności można zdobywać pojedynczo lub całym zastępem. Może to przyśpieszyć zdobycie odznaki