Relacja z Pszczyny

Słów kilka o wycieczce Brykających Tygrysków do Pszczyny

Dwunastego dnia grudnia Roku Pańskiego 2015 rozbrykane Tygryski spotkały się na dworcu kolejowym w Katowicach, aby udać się w (nie)długą podróż pociągiem Kolei Śląskich do Pszczyny (warto tu nadmienić, że dla niektórych zuchów była to pierwsza podróż pociągiem).

IMG_1197W książęcym mieście Pszczyna Tygryski odwiedziły Muzeum Prasy Śląskiej, gdzie sam Pan Kustosz w Izbie u Telemanna opowiedział im o początkach drukarstwa, pokazał starą ogromną księgę – oryginalny rocznik śląskiej gazety z XIX wieku oraz rozdał reprinty „Gazety Śląskiej dla ludu pospolitego” z 1790 roku oraz „Tygodnika Polskiego poświęconego włościanom” z 1845 roku i omówił skład tych gazet. Po obszernym, ale jakże ciekawym wstępie, zuchy udały się na warsztaty do oficyny typograficznej. Tam zostały zapoznane z różnymi maszynami drukarskimi, sposobami przygotowania starych maszyn do pracy oraz technikami ich obsługi. Na koniec każdy zuch mógł na zabytkowej maszynie typu Boston odbić pamiątkowy druczek i poczuć się jak XIX-wieczny drukarski czeladnik, a nawet sam drukarski mistrz, który siłą własnych rąk uruchamiał mechanizm prasy drukarskiej.

To jednak nie był koniec atrakcji tego dnia. Po opuszczeniu muzeum Tygryski przeszły na Rynek, gdzie popijając gorącą czekoladę z bitą śmietaną lub herbatę w Pijalni Soków wymieniały się wrażeniami z wizyty w muzeum.

Na koniec jeszcze przeszły przez Park Zamkowy na pociąg i zadowolone wróciły do Katowic, gdzie już czekali na nich rodzice…

Zdjęcia z wycieczki można obejrzeć w naszej galerii w dziale Różne.