Stopnie

Jedno z podstawowych celów rozwoju w życiu każdego harcerza, prezentujące jego doświadczenie, wiedzę i często staż. Czyli stopnie harcerskie!

Stopnie podzielone na trzy grupy wiekowe: Harcerze, Harcerze Starci, Wędrownicy. Dla każdej z tych grup zostały odpowiednio przygotowane wymagania do zdobycia stopnia jak i odpowiednie stopnie. Początkowo może wydać się to ciężkie, jednak z czasem łatwo zauważyć, że w trakcie roku harcerskiego większość z zadań, które przed nami stawia próba jest realizowana w drużynach na zbiórkach i biwakach.

Jak przygotować odpowiednią kartę?

Najpierw należy zapoznać się z wymaganiami! Jest to najczęściej uważana za najtrudniejsza część całego procesu. Spokojnie nie jest jednak niemożliwa! Czyli jak to działa?

 1. Zapoznajemy się wymaganiami próby
 2. Tworzymy kartę próby (kartka A4, może być w kratkę, linie, biała):
  1. Uzupełniamy swoje dane! Imię, nazwisko, oraz na co jest dana próba.
  2. Tworzymy Tabelkę składającą się z 4 kolumny: Numer zadania; Wymaganie (opcjonalne); Zadanie; Data i podpis
  3. No i dzielimy na kilka wierszy (najlepiej przygotować dużo miejsca w środku)
 3. Posiadając już szkic karty przepisujemy wymagania podane w karcie próby na naszą kartę. Nie jest to pole wymagane, jednak bardzo często pomaga Tobie jak i drużynowemu pomóc w przygotowaniu zadania, więc warto je również przepisać.
 4. I teraz ulubiona część tworzenia karty próby, czyli ZADANIA! Najważniejsza z części bez której nie zdobędziemy stopnia. Jak to działa? Posiadając wymaganie tworzymy do niego zadanie.
  Wymaganie:

  Zaoszczędziłem niedużą ilość pieniędzy i wydałem ją na wcześniej zaplanowany cel.

  Zadanie:

  W trakcie trwania próby oszczędzę pieniądze i kupię niezbędnik harcerski.

  Jeśli któreś z wymagań sprawia Wam problem pamiętajcie o drużynowych, przybocznych oni zawsze chętnie pomogą dobrać odpowiednie zadanie.

 5. Posiadając już uzupełnioną całą Kartę Próby przedstawiamy ją drużynowemu celem zaakceptowania i otwarcia próby rozkazem.
 6. Realizacja próby trwa około roku i w trakcie tego czasu zadania potwierdzać mogą przełożeni, rodzice, opiekunowie, nauczyciele, trenerzy – wszyscy którzy mogą potwierdzić Wasze zadania.
 7. Posiadając wszystkie zadania oddajemy próbę drużynowemu, a on zamyka i przyznaje stopień rozkazem. I JUŻ!

 

Nazwy, oznaczenia i grupy wiekowe.

Wymagania na stopnie harcerskie:

Wszystko co jest potrzebne do zdobycia stopni można znaleźć w tym pliku: Wymagania na stopnie (kliknąć)

Dla ułatwienia na początkujących i bojących się dużej ilości znaczków – nazywanych literami; przygotowaliśmy same wymagania na pierwszą próbę harcerza oraz młodzika i ochotniczki.

Oto one:

 

Karty prób 34DH Rivendell: