Jedno z podstawowych celów rozwoju w życiu każdego harcerza, prezentujące jego doświadczenie, wiedzę i często staż. Czyli stopnie harcerskie!
Stopnie podzielone na trzy grupy wiekowe: Harcerze, Harcerze Starci, Wędrownicy. Dla każdej z tych grup zostały odpowiednio przygotowane wymagania do zdobycia stopnia jak i odpowiednie stopnie. Początkowo może wydać się to ciężkie, jednak z czasem łatwo zauważyć, że w trakcie roku harcerskiego większość z zadań, które przed nami stawia próba jest realizowana w drużynach na zbiórkach i biwakach.
Jak przygotować odpowiednią kartę?
Najpierw należy zapoznać się z wymaganiami! Jest to najczęściej uważana za najtrudniejsza część całego procesu. Spokojnie nie jest jednak niemożliwa! Czyli jak to działa?
- Zapoznajemy się wymaganiami próby
- Tworzymy kartę próby (kartka A4, może być w kratkę, linie, biała):
- Uzupełniamy swoje dane! Imię, nazwisko, oraz na co jest dana próba.
- Tworzymy Tabelkę składającą się z 4 kolumny: Numer zadania; Wymaganie (opcjonalne); Zadanie; Data i podpis
- No i dzielimy na kilka wierszy (najlepiej przygotować dużo miejsca w środku)
- Posiadając już szkic karty przepisujemy wymagania podane w karcie próby na naszą kartę. Nie jest to pole wymagane, jednak bardzo często pomaga Tobie jak i drużynowemu pomóc w przygotowaniu zadania, więc warto je również przepisać.
- I teraz ulubiona część tworzenia karty próby, czyli ZADANIA! Najważniejsza z części bez której nie zdobędziemy stopnia. Jak to działa? Posiadając wymaganie tworzymy do niego zadanie.
Wymaganie:Zaoszczędziłem niedużą ilość pieniędzy i wydałem ją na wcześniej zaplanowany cel.
Zadanie:
W trakcie trwania próby oszczędzę pieniądze i kupię niezbędnik harcerski.
Jeśli któreś z wymagań sprawia Wam problem pamiętajcie o drużynowych, przybocznych oni zawsze chętnie pomogą dobrać odpowiednie zadanie.
- Posiadając już uzupełnioną całą Kartę Próby przedstawiamy ją drużynowemu celem zaakceptowania i otwarcia próby rozkazem.
- Realizacja próby trwa około roku i w trakcie tego czasu zadania potwierdzać mogą przełożeni, rodzice, opiekunowie, nauczyciele, trenerzy – wszyscy którzy mogą potwierdzić Wasze zadania.
- Posiadając wszystkie zadania oddajemy próbę drużynowemu, a on zamyka i przyznaje stopień rozkazem. I JUŻ!
Nazwy, oznaczenia i grupy wiekowe.
Wymagania na stopnie harcerskie:
Wszystko co jest potrzebne do zdobycia stopni można znaleźć w tym pliku: Wymagania na stopnie (kliknąć)
Dla ułatwienia na początkujących i bojących się dużej ilości znaczków – nazywanych literami; przygotowaliśmy same wymagania na pierwszą próbę harcerza oraz młodzika i ochotniczki.
Oto one:
- Wymagania na Próbę Harcerza: Wymagania (Kliknąć)
- Wymagania na stopień Młodzika i Ochotniczki: Wymagania (Kliknąć)
Karty prób 34DH Rivendell:
- Próba harcerza: Karta próby (kliknąć)
- Młodzik/Ochotniczka: Karta próby (kliknąć)