11 GZ Ekoludki

Ja jestem Ekoludek, Ekoludek
Na Marsie mam ogródek, mam ogródek
Tam chodzę na spacery, na spacery
I okropne mam maniery!

 

Ekoludki to gromada z wieloletnią tradycją. W 1994 roku na terenie Szkoły Podstawowej nr 27 na osiedlu Odrodzenia w Katowicach-Piotrowicach istniał ekologiczny klub Ekosik, który promował ekologiczne wartości wśród dzieci. Jego założycielem był uczeń VI klasy Marcin Kręgiel, a działał pod opieką młodej nauczycielki Joanny Sarzyńskiej, która przed podjęciem pracy prężnie działała w ZHP w Ligocie.

Od tego czasu klub jeździł na wyjazdy letnie i zimowe, gdzie opiekunami byli czynni harcerze. Na jednej z kolonii zrodził się pomysł aby w SP nr 27 na bazie klubu Ekosik powstała gromada zuchowa.

Harcerski system wychowawczy idealnie wpisał się w problemy ogromnej, anonimowej szkoły w której szalał wyż demograficzny. Gromada zuchowa bardzo się rozrastała i tak powstały obok siebie 11 GZ Ekoludki i 7 GZ Wesołe Krasnale.

Jako że zainteresowanie harcerstwem było duże również wśród dzieci starszych zaistniała potrzeba utworzenia drużyny harcerskiej. Powstała więc 12 DH Wszędoczłapy. Dziś w SP nr 27 działają nadal: 11 GZ i 12 KDH.